ZO ŽIVOTA

Je toto miesto pre mňa?

Dovolenky v lete

Letné obdobie je ešte stále veľmi atraktívne pre tie najlepšie dovolenky, čo zažijeme počas roku. Plánujeme miesta, termíny, kombinujeme, aby nám to vyšlo, čo najlepšie a čo najefektívnejšie vzhľadom na prácu, „uhorkové“ obdobie v aktivitách, či vyťaženie školopovinných detí, pokiaľ máme doma školákov.

 

Je veľa stránok, blogov, skupín a článkov, ktoré dávajú rady a odporúčajú dovolenkové destinácie. Miesta, ktoré je tam potrebné vidieť, pamiatku, ktorú nie je možné obísť, keď ste tam a tiež veľa dobrých rád, ako sa vyhnúť možným nepríjemnostiam alebo faux pas počas pobytu v danom mieste.

Túto parketu prenechám tým, ktorí sú zdatnejší cestovatelia a majú toho za sebou omnoho viac – krajín, miest, kontinentov.

Cestovanie mám rada

Cestovanie mám rada – na začiatku roku si vždy dám cieľ, že pôjdem na min. 4 nové miesta na Slovensku alebo mimo hraníc.

Cestovanie pre mňa znamená slobodu. Slobodu vo vnímaní, slobodu v objavovaní, slobodu v rozširovaní obzorov a učenia sa chápať iné kultúry a mentality.

Cestovanie je pre mňa vybočením zo stereotypu. Rada prekračujem svoju zónu komfortu, aby som pootvorila ďalšie dvere môjho ja – že mám rada cudzí svet, že rada pozorujem a spoznávam nových ľudí, že chcem spoznávať iné krajiny všetkými zmyslami.

Úplne najradšej mám tie cesty, keď som vnorená blízko k ľuďom, pre ktorých je to ich krajina – medzi domorodcov v tom pravom slova zmysle. Áno, vždy som turistom, ale aspoň na chvíľu sa naladím na to, že som súčasťou ich bežného života. Možno naozaj medzi nich nezapadnem, ale vytváram si bublinku, že tam na ten krátky čas patrím a nasávam všetky farby, chute, vône, slová, čo ku mne vysielajú a ktoré ma obklopujú.

Nové poznanie

Toto leto som prišla ešte na iné poznanie. Po veľmi krátkom a spontánnom rozhodnutí sme si vybrali typickú last minutovú dovolenku podľa našich preferencií a zhodnotení dôležitých plusov, mínusov a očakávaní pre štvorčlennú rodinu, kde hlavnými boli: more, oddych, hotelové ubytovanie vzhľadom na služby, teploty nie veľmi vysoké, doprava letecká pre vyšší komfort šoféra a pritom zostať v škále nášho rodinného rozpočtu vyhradeného na dovolenku. Rozhodnutie padlo a my sme vyrazili na dovolenku s očakávaniami leňošenia na pláži a šantenia vo vlnám preloženými večernými prechádzkami v destinácii a pri mori. A to všetko do maximálnej pohody, ako to často krát hovorievame.

Všetko toto bolo naplnené až na to, že…ubytovanie bolo pre nás príliš hlučné, promenády príliš preplnené turistami a to buď sme sa valili davom, alebo sme kľučkovali pomedzi oproti idúcich turistov, pláž totálne napchatá dekami, more rozbúrené bez možnosti kúpania sa – na toto všetko sme nachystaní neboli. Moje očakávania sa odlišovali od toho, ako sa to tam skutočne dialo.

Po niekoľkých nedospatých nociach sme sa cítili, že po príchode domov budem potrebovať ďalší čas na oddych. Pri jedno rázových plastových pohároch, ktoré sa povaľovali po celom vonkajšom areáli hotela, sme neveriacky krútili očami, že v tomto „eko-bio“ období je ešte takéto niečo možné a že nechtiac sme toho súčasťou.

Stále sme však stretávali turistov vysmiatych, smejúcich sa a spokojných. Taký bol aj hotelový personál a personál v reštauráciách, baroch, obchodoch.

Keď som sa už po niekoľký krát pokúšala preniesť sa cez vnímanú realitu, prebehla mi hlavou myšlienka – to nie, že Tebe nevyhovuje toto miesto, ale to Ty sa nehodíš pre toto miesto.

To iba ja hodnotím

Jednoducho si si vybrala nesprávne podľa svojich očakávaní a nahromadených ilúzií oddychovej dovolenky. Šliapla si vedľa. Máš hodnoty, ktoré sa nespájajú s týmto tu.

To miesto je proste také – búrlivé, masové, živelné  …… – aj to sú len prívlastky, ktoré som mu dala ja svojím vnímaním.

Posúdila som, vyhodnotila som a to miesto zlyhalo – ale len v mojich predstavách.

Cestovanie mám rada. Je pre mňa na nezaplatenie poznávať rôznorodé kultúry a ľudí, čo tam žijú a cez to všetko spoznávať aj samu seba. Viem, že o chvíľu znovu niekam pôjdem, možno šliapnem vedľa, možno budem ohúrená, možno tam budem chcieť zostať, možno si poviem nikdy viac.

Je to na mne a preto nebudem nikomu nič odporúčať, nič podstrkovať. Aby si to každý zažil a urobil si svoj obraz podľa vlastného vnímania, pozorovania a videnia.

Posúdila som, vyhodnotila som …..a už teraz sa teším na to budúce zatiaľ neznáme miesto, lebo cestovanie a túlanie sa v ústrety novým končinám mám jednoducho rada.