ZO ŽIVOTA

18 vecí o rodinnej dovolenke

Na deň padal pomaly večer a my sme mali ešte hodinu čas do večere, ktorú nám poskytoval dovolenkový program.

Sedeli sme v hotelovej izbe, chalani okupovali televízor, lebo vždy sa tam niečo zaujímavé nájde, aj keď sme na dovolenke. Leňošili sme na izbe a nechcelo sa nám z nej ani päty vytiahnuť.

A mňa napadla myšlienka : O čom sú rodinné dovolenky? Čo všetko nás počas tých niekoľkých spoločných dní v cudzom prostredí postretne? Čo všetko zažívame?

Začala som si spisovať zoznam toho, čo sa dralo na papier a vychádzalo zo skúsenosti už niekoľkých rodinných dovoleniek, ktoré sme si zatiaľ s našimi chalanmi užívali a prežívali dobrodružstvá a objavy.

Rodinná dovolenka je

O neskutočnej miere trpezlivosti, o vzájomnom rešpektovaní, o prispôsobovaní sa záujmom a chcení robiť vecí ďalších členov rodiny. O plánovaní s automatickými scenármi A aj B, pričom obidve varianty vymyslené tak, aby vyhovovali aj rodičom.  

O programe, ktorý nie a nie napasovať pre všetkých štyroch. O stálom prehováraní a vtláčaní presvedčení: „To bude zábava ja pre Teba,“ aj napriek horlivému odolávaniu ponúkanej aktivity alebo výletu zaklincovanú otrepanou frázou: „To bude nuda.“ A prepočutí detských vyhlásení typu: „No určite. To sa bude páčiť len Tebe (rodičom), ale nie mne.“

Hríbikovci v Českom Krumlove

O tom, aby sme o túžobných plánoch na ďalší deň nehovorili pred deťmi skôr ako 2 hodiny, lebo cestovná horúčka účinkuje aj na nich.

O presnom zozname vecí, ktoré je potrebné pobaliť. Aj tak vždy niečo zabudnem a potom to hasíme a hľadáme alternatívy.

O rozhádzanej spoločnej izbe, v ktorej sa povaľujú rôzne kopy oblečenia patriace niektorému z členov rodiny a mojom márnom snažení poukladať niečo z toho do skríň alebo kufrov.

O jedení jedál, ktoré nepatria do bežného jedálnička (čítaj medzi riadkami hranolky), ale veď aj v pekle bývajú hody a sme radi, keď vôbec niečo zjedia. Aj napriek plnej penzii a možnosti výberu z viacerých jedál.

O kupovaní malých suvenírov, ktoré už dopredu viem, že budú po návrate ležať niekde v zásuvke. Ale v tom dovolenkovom ošiali neodoláme a necháme ich vybrať si, po čom práve ich srdce túži – kamene, ceruzky, mini hračky, atď.

O krátkych a bezpredmetných hádkach, keď to už 4-tý deň ťaháme všetci spolu a celý deň. Tá ponorka si nás nájde a rozbije na istý okamih očakávanú pohodovú a oddychovú atmosféru dovolenky.

O stretnutiach s dovolenkovými známymi a rozhovoroch o navštívených atrakciách. O výmene referencií na to, či onaké turistické miesto, kde sa musí ísť, keď sme už tu.  

O večernom sedení pri poháriku a spoznávaní sa s inými dovolenkujúcimi. O socializácii detí s ďalšími bývajúcimi v hoteli či zariadení, ktoré trvá pár sekúnd a už sa v kope niečo hrajú alebo oduševnene diskutujú.

O pravidelných stretávania s ostatných spolu dovolenkujúcimi pri raňajkách, obedoch a večerách. Alebo o premýšľaní, ktorý fast food dnes vyskúšame alebo kde dnes pôjdeme na neskorší obed, či čo dnes budeme variť, aby to bolo rýchle a chceli to jesť deti.  

O vypisovaní pohľadníc, o nákupe magnetiek a darčekov pre rodinu a kamošov.

Hríbikovci v Nesebare

O fotografovaní všetkých a všetkého, čo sa vyskytne počas toho a samozrejme o okamžitom zdieľaní fotografií na sociálnych sieťach.

O poobednom spánku, ktorý je taký normálny ako neskoré vstávanie alebo neskoré líhanie do postele.

O voľnom časovom harmonograme dňa, okrem dodržiavania časov raňajok, obedov a večerí.

O uvoľnení, o nerozmýšľaní o bežných veciach, ale vychutnávaní si prítomných okamihov a zachytávaní netradičných situácií.

O neponáhľaní sa, o plynutí dňa podľa šablóny „rob, čo chceš, kedy chceš a ako dlho chceš“.

A pre mňa aj o zbieraní nápadov a inšpirácií na nové príbehy a ich rýchle zapisovanie, aby mi neunikli a nestratili to čaro vzniknutého okamihu.

Každá skúsenosť sa počíta

Určite je ešte mnoho iných vecí, ktoré sa nám spájajú s dovolenkami. Každý má vlastné rituály, plány a očakávané scenáre.

Vraciam sa k tomuto môjmu zoznamu práve teraz, keď začína čas tých najkrajších dovoleniek. Možno to bude tento rok trochu iná dovolenka s ohľadom na situáciu spred niekoľkých mesiacov. Možno to nebude práve tá dovolenka, po akej ste celý rok túžili.

Ak máte chuť, pokojne mi dajte vedieť a ja rozšírim tento list toho, o čom je vaša rodinná dovolenka. Zo zvedavosti a pre šírenie skúseností.

A verím, že prežijete aj teraz úžasnú dovolenku, ktorú si urobíte podľa vás – pre vašu radosť, oddych, načerpanie energie, regeneráciu alebo na doplnenie zoznamu vašich najdobrodružstiev a zážitkov.

Ja sa vzdávam plánov a sústredenia sa na vyjadrenia – „Toto musíš navštíviť, keď tam budeš.“ Nech to všetko plynie, ako má.