ZO ŽIVOTA

Žijeme ekologicky? Podľa nás pekne

Žijeme v našom peknom svete

Žijeme tak, ako sa nám to páči a ladí s našimi hodnotami.

A tam patrí aj týchto 28 malých aktivít, ktoré sú pre nás „každodenným chlebíčkom“:

1. Triedime odpad – plasty, kovy, tetrapaky, papier, sklo, vlastný kompost v záhrade, batérie. Čo znamená, že náš komunálny odpad je na úrovni malej igelitovej tašky za týždeň. Naši chlapci pri každom odhodení odpadkov, keď si nie sú istí, prídu za mnou s otázkou: „Mami, kde to patrí?“ Separovaniu sme naučili aj našu 80-ročnú tetu, ktorá to berie veľmi vážne a robí nám dokonca zapisovateľa termínov odvozu separovaného odpadu.

2. Nepoužívané alebo malé oblečenie odovzdávame mladším členom v širšej rodine alebo vkladáme do kontajnerov na zber oblečenia. Zničené a roztrhané oblečenie sa využije v manželovej dielni ako handra.

3. Za domom máme veľkú záhradu. Časť záhrady máme tzv. neudržiavanú, povinne ju kosíme 2 razy do roka, ako to bolo za čias starých mám. Vysušené seno odovzdávame miestnych chovateľom koní a dobytka. Robíme teda niečo aj pre múdro povedané zachovanie biodiverzity lúk a včelstiev či čmeliakov (ďateliny je v záhrade habadej).

4. Pre polievanie záhrady využívame vlastnú studňu, ktorú sme si vykopali, keď sme sa sem sťahovali.

5. V záhradke pestujeme vybrané druhy zeleniny, ovocia a bylinky, čo by som pred 10 rokmi považovala za total scifi v mojom živote.

Naše zeleninové záhony

6. Na znovu výstavbu starého humna sme použili tehly z pôvodného domu, ktorý tu stál a dali sme im nový život. Rovnako ako dreveným veciam, ktoré sme našli na povale.

7. Pijeme vodu z vodovodu a prestali sme kupovať vodu v PET fľašiach, vrátane rôznych detských džúsov a minerálok.

8. Keď ideme mimo domu, každý má vlastnú reuse a refill trendy fľašu, do ktorej si vezme vodu. Vodu, čo takto zostane vo fľašiach, používam na zalievanie izbových kvetín.

9. Vybrané produkty – mäso, džemy, sirupy, med – nakupujeme u regionálnych producentov z nášho regiónu, resp. využívame predaj z dvora a radi skúšame nové chute a kombinácie. Aj darčeky v tejto podobe máme obzvlášť radi. Vajíčka máme z domáceho chovu sliepok u starých mám.

10. Pri nákupoch používame vlastné tašky a vrecká na viac použití a vyhýbame sa mikroténovým sáčkom na balenie potravín a pečiva. Jasné, že tu a tam sa pritrafí, že ich musíme použiť a akceptujeme platbu 0,01€ za použitie sáčku.

11. Všetky žiarovky v dome sme nahradili LED svietidlami.

12. V obchodoch odmietame plastové image tašky a radšej si to vezmem do rúk, ak nemám v kabelke vlastnú tašku, čo sa stáva naozaj výnimočne.

13. Kupujeme toaletný papier, hygienické vreckovky a kuchynské utierky z recyklovaných materiálov.

14. Maximálne využívame na umývanie riadu umývačku riadu so šetriacim programom.

15. Pri umývaní rúk, zubov a pri sprchovaní vypíname vodu a vôbec sa nekúpeme.

16. Na balenie školských desiat používame voskové obaly a ako vyhlásil mladší syn – ten medíkový obal krásne vonia.

17. Počas letných grilovačiek a posedení nepoužívame nikdy, skutočne nikdy, jednorázové plastové taniere a poháre.

18. Chalani používajú na kreslenie šmiráky z práce alebo kreslíme a píšeme na obidve strany kancelárskeho papiera. Pri tlači dokumentov používame šetriace programy a tlačím len naozaj nevyhnutné podklady.

19. Pre pravidelné zasielanie výpisov a faktúr sme zvolili e-mailovú komunikáciu.

Náš mikrosvet na jeseň

20. Stále odmietame reklamné letáky, propagačné materiály a rôzne druhy reklamných darčekov, lebo ja už za tým vidím slovo „odpad“. Takže váš firemný reklamný predmet ma fakt nepoteší.

21. Nepotrebné veci v domácnosti posúvam ďalej známym, predávame cez bazár alebo prostredníctvom darovania v rôznych skupinách na sociálnych sieťach.

22. Knihy, ktoré vyhodnotíme (aj chalani), že ich už nechceme, odovzdávame každý rok pred Vianocami do knižnice.

23. Redukuje akékoľvek nákupy spotrebného tovaru, elektrospotrebičov a rôznych noviniek z týchto oblastí.

24. Uprednostňujeme dovolenky na súkromí alebo kempingový štýl ubytovania, pokiaľ je to možné.

25. Náš život na dedine a vnímanie väčšieho prepojenia prírody a života mi priťahuje aj pracovne takéto témy – veľká téma separovania, ochrany životného prostredia, regionálneho turizmu, nakupovania a podpory drobných lokálnych producentov, či práce s drevom sa mi hrnú plnou parou a plne korešpondujú s prostredím, v ktorom sa pohybujem a ktorý je mojím veľkým svetom aj malým mikrosvetom.

26. Darčeky pre blízkych nakupujeme prednostne u handmade tvorcov alebo lokálnych výrobcov, či miestnych malých obchodoch.

27. Sledujem novinky v tejto oblasti, lajkujem alebo zdieľam myšlienky, ktoré ma chytia za srdce, aby sa o nich dozvedelo viac ľudí v mojom okolí.

28. Stotožňujeme sa s teóriou 5R – odmietni, zredukuj, znovu použi, recykluj a kompostuj.

Náš mikrosvet na jar

Pomaličky pridávame ďalšie mini veci. Možno nič špeciálne, nič výnimočné, otrepané témy a dávno zažité zvyky a pravidlá. Pre náš čerínsky mikrosvet sú to dôležité veci života v súlade.

Uhlíková stopa rodiny

Keď som si urobila test uhlíkovej stopy našej rodiny, vyšlo nám, že naša uhlíková stopa je 6330 kg CO2, z čoho až 38% tvorí doprava. Bohužiaľ, vzdialenosť dediny od školy, práce a pracovné stretnutia v blízkom meste či nedostatočné priame spojenie verejnou dopravou nás núti využívať automobil (niekedy aj 2) každý deň, okrem víkendov.

Ja viem, že urobiť sa dá ešte veľa veľa iných vecí. Postupne sa k nim budeme prepracovávať. Lebo nás to baví. Lebo takto si vytvárame svoj pekný svet.