ZO ŽIVOTA

List pre Odysea

Domáca úloha zo slohu pre moju sestru, keď sme boli na gymnáziu. Už vtedy som slohy a úvahy písala veľmi rada a neodolala som ani sestrinej domácej. No vášeň je vášeň.

Ak si dobre spomínam išlo o fikciu listu 2 historických postáv z literatúry. A ja som jej vymyslela toto:

Drahý Odyseus, kiež by si žil večne,

som len obyčajný človek, ktorému bude potešením zvečniť Tvoje chrabré činy a Tvoj život plný nezabudnuteľných  a chrabrých, hrdinských zážitkov, ktorými si preukázal svoje najušľachtilejšie vlastnosti.

Viem, že bohovia k Tebe neboli veľmi zhovievaví, ale Ty svojou zhovievavosťou si prijal svoj osud ako najlepší osud, ktorý môže byť prisúdený obyčajným pozemšťanom, ktorí sú len kockami v božích rukách vládcu Dia.

Nech je navždy požehnané a medzi Bohmi povýšené aj sladké meno Tvojej drahej a vernej manželky Penelopy, ktorá sa prejavila ako pravá, stáť po Tvojom vznešenom boku.

Dovoľ mi, milý Odyseus, napísať dielo. Dielo o Tebe, o smrteľníkovi, v ktorého vznešenej hlave sa zrodila myšlienka Trójskeho koňa, ktorá pomohla achájskym bojovníkom zničiť hrdinské mesto Trója.

Originál listu pre Odysea

Bol si jediný, ktorému bohovia nedožičili rýchly návrat do rodného kraja k milovanej manželke. Viem, že Tvoj návrat bola dlhá, predlhá, strasti plná cesta morom, na ktorej si pocítil hnev vznešeného morského vládcu Poseidóna, ale i priazeň očarujúcej bohyne Palas Atény. Ty si však vytrval a po desiatich rokoch únavnej, nekonečnej cesty si sa dostal do rodnej vytúženej krajiny.

Aký neopísateľne krásny a zvláštny je Tvoj pozemský život.

Preto Ťa ešte raz žiadam a prosím drahý Odyseus, dovoľ mi aspoň sa pokúsiť napísať, aj keď viem, že Tvoj život sa nedá dokonale a presne opísať, niečo, čo bude pripomínať Tvoju púť pozemským svetom spravovaným bohmi, aby si ju pozemšťania navždy uchovali v pamäti po dlhé, dlhé roky.

Tvoje preslávne činy a Tvoje ešte slávnejšie a všetkým pozemšťanmi tejto doby zbožňované meno.

Tvoj oddaný Homér