ZO ŽIVOTA

Čas plynie, žime tu a teraz

Čas plynie - v každom okamihu sa deje niečo iné

Septembrové rána sú o čosi chladnejšie ako tie prázdninové. Ráno som sa bola prejsť v záhrade s fotoaparátom v ruke. Šťukala som všetko možné, akoby som chcela zachytiť to ráno, ten prebúdzajúci sa deň. Ticho, ranná rosa mi zmáčala topánky, na jesenno-zelenej tráve a stromoch som zazrela rosou obalené pavučiny – predzvesť blížiacej sa zmeny obdobia.

Zachytila som ten pokoj do fotoaparátu  – majestátny orech ako patrón a strážca celej záhrady, voda žblnkajúca v jazierku, rozkvitnutá georgína, ktorá už začína strácať na svojej kráse, oproti hroznu, čo naberá zrejúcu tmavomodrú farbu a jeho listy hnedú. Všetky tie okamihy som zafixovala ako signály blížiacej sa jesene.

Záhrada ako ukážka toho, že čas plynie
Čas plynie – záhrada to verne kopíruje…

Pár minút pre dušu

Trvalo to len pár minút, ale bolo to pohladenie pre dušu – vnímanie prítomného okamihu. Zastavenie sa a skúmanie bežných, a predsa neskutočne nádherných vecí.

Ako často si uvedomujeme, že chvíľa, ktorú práve prežívame, sa už nevráti. Že je jedinečná a to, či si ju zachovám a ako si ju zachovám, záleží len a len na mne.

Ako často sa opýtame: „Robím v tomto momente to najlepšie, čo môžem, čo chcem a čo viem?“

Väčšinou nechávame plynúť minútu po minúte, hodinu za hodinou, deň za dňom – všetko sa to melie vo veličine času.

Čas neustále plynie

Nechávame sa strhnúť v komunikácii o časovom strese, o nestíhaní, o nemožnosti rozmýšľať nad svojím konaním.

Ženieme pred sebou všetky úlohy, povinnosti, ciele a ešte si nahovárame, že ideme za svojimi snami či túžbami. Otázkou filozofa – čo je dôležitejšie, cesta alebo cieľ? – sa vťahujeme do hry o čas a o mnohostranné ukazovatele – ako veľa som stihol, ako veľa som urobil, ako veľa času som ušetril.

A zrazu splynieme v kolotoči stereotypu a jednotvárnosti, pričom čas ide ďalej svojím tempom.

Dať si malé STOP

Čas plynie, žime TU a TERAZ

Možno stačí malá stopka a malé krôčiky, začať robiť veci inak. Ja viem, že som už pod vplyvom svojich skúseností a načítaných teoretických vetičiek:

Malými krôčikmi k veľkým cieľom.

Čas nemožno riadiť. Riadiť môžem seba.

Robme veci vedome, nie nevedome.

Urob každý deň aspoň jednu vec inak, ako si ju robil doteraz, alebo urob úplne novú vec.

Rob všetko najlepšie, ako dokážeš.

Určite ste ich už čítali alebo niekde zachytili. Nie, nechcem sa hrať na „mudrca“. To už mám za sebou. Nerozdávam rady tam, kde o ne nikto nežiada.

Vnímam čaro obyčajných vecí

Pravdou je, že mi teda pár rokov trvalo, kým som ich prijala, stotožnila sa s nimi a začala ich naozaj používať. Aj to som ešte na začiatku.

No už teraz som objavila v mojom „ja“ posun: Som hrdá sama na seba, že som sa naučila vnímať a vychutnávať normálne veci, ktoré mi život prináša. Že viem precítiť chvíľu zdanlivo bežnú. Že si uvedomujem, že počas dňa zažijem kopec nových momentov a žiadny sa nezopakuje. Že si moje „vnútro“ váži a žije súčasnosť.

Vedome vnímať a len byť

Skúste sa zastaviť, pozorovať, čo vidíte, čo počujete, čo cítite v dlaniach, aké vône vnímate a ako sa pri tom všetkom cítite. Dajte si pauzu a prejdite sa lesom, parkom, záhradou.

Máte 5 zmyslov, tak objavujte a vnímajte. O chvíľu to už bude minulosť.

Čas plynie, čas nevrátim. No ten okamih si môžem cez zmysly sprítomniť, kedykoľvek to budem chcieť.