ZO ŽIVOTA

24 dní do Vianoc – čo deň, to čarovná moc

Adventný čarovný čas_24 dní do Vianoc

Vychutnajte si každý deň čarovného adventu podľa seba. Ak by vám náhodou chýbala inšpirácia, nechajte sa viesť týmto adventným kalendárom.

Čarokrásne dni od 1.12. do 24.12. a potom každý ďalší deň:

1.12.

Dnes začína ten skutočný advent podľa adventného kalendára. Nech si v ňom každý deň nájdete to, čo si prajete, chcete alebo potrebujete. Máte ho už nachystaný pre vaše deti?

2.12.

Čo tak pustiť si poriadny vianočný odtrhovák a zatancovať si od srdca. Ja som tak už urobila:https://www.youtube.com/watch?v=Ooc5eJc5SHA

3.12.

Vianočné trhy otvorili svoje brány a lákajú vás tradičnými špecialitami i rozvoniavajúcim vianočným punčom. Na čo ešte čakáte? Je čas ísť ich opáčiť a možno aj stretnúť starých známych.

4.12.

Je druhá adventná nedeľa. Kým prvá symbolizuje nádej, druhá mier a zapaľuje ju najstaršie dieťa v rodine. Že vraj sviečky na adventnom venci by mali byť fialové.

Je tiež Barbory, takže podľa starých tradícií sa patrí odstrihnúť čerešňové halúzky do vázy.

Adventný čas_24 dní do Vianoc_Vianočné trhy v BB
Vianočné trhy sú tradícia a čas stretnutia s priateľmi
5.12.

Advent sa v časoch našich starých mám spájal s očistou tela a ducha. Možno sa vám to hodí na dnes, ak ste to prehnali s vianočnými dobrotami na vianočných trhoch. Možno vám dni zahĺbenia sa do seba a svojho vnútra odhalia to, o čom sní vaša duša.

Večer si nezabudnite vyčistiť topánky, lebo v noci bude chodiť Mikuláš.

6.12.

Je Mikuláš. Bol u vás? U nás áno a každému čo to nadelil. Zatiaľ že spokojnosť. Jaj, to rozdávanie darčekov je úžasná vec…len ja sa musím učiť aj prijímať. Načim začať hneď dnes. Veselý Mikulášsky deň

7.12.

Advent je časom, keď si akosi viac spomíname a približujeme krásne chvíle, ktoré sme kedy prežili. Spomeňte si na nejakú a podeľte sa o ňu s tým, s kým ste ju prežili. Majte parádny deň plný pekných spomienok, ktoré vás povedú k ešte krajším zážitkom počas ďalších dní.

8.12.

Na 8. adventný deň vám želám veľa dôvodov pre úsmevy a použite (nielen) dnes tento zdarma šíriteľ dobra a radosti tak veľa, ako sa len dá. A skúste hneď teraz mimovoľne potiahnuť kútiky úst o 3-5 mm dohora a držte, držte, drrrrrrrrrrrrrrrrržte a ešte drrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrržte. Čo to s vami a vo vás robí? Úsmevný deň rozdávania úsmevov

9.12.

Na 9.adventný deň mi cinkla do nosa štiavnická krampampula. Že čo to je? Ide o typický vianočný nápoj v Banskej Štiavnici a okolí. Úprimne, nič pre vegetariánov a jemné ženské chute.

Nápoj, ktorý miestni premenovali aj na škrampampulu, pozostáva z liehu, do ktorého sa pridávala masť, slaninka nakrájaná na maličké kúsky a potom opražená. Máličko sa do nej nasypal cukor a trochu korenia. Pila sa teplá a čapovala sa lyžičkou alebo vareškou. Že vraj sa to tam pije na Štedrý deň dopoludnia dodnes.

Ja vám neviem, radšej si dám voňavý vianočný punč alebo vaječný likér. Urobte si už dnes alebo cez víkend koštovku. Na zdravie!

10.12.

Možno sa chystáte trochu, možno vianočne upratovať. Tak vedzte, že kedysi sa veľké upratovanie na vidieku začalo asi týždeň pre Vianocami. Niekde však kvôli domácej zakáľačke museli stačiť 2 či 3 dni.

Gazdiné s dcérami umyli alebo vyrajbali nábytok, pozametali a vymazali hlinenú podlahu, v izbe vybielili steny, oblôčiky umyli, visiace šatstvo poukladali, na periny a podhlavnice dali čisté obliečky. Na hlinenú podlahu prestreli vrecovinu alebo čerstvú čečinu, niekde tkané koberce.

Ja uvidím, ako si dnes budem tykať s čistiacimi potrebami. No hlavne nech je zábava a dobrý pocit z toho, čo sa robí. Máte upratovacie alebo iné plány?

11.12.

Dnes si na adventnom venci zapálite 3. sviečku – Priateľstvo. Podľa tradície jediná ružová medzi fialovými sviečkami a zapaľuje ju v rodine mama. A potom šup sa na prechádzku zimnou prírodou. Medvede už spia, či?

12.12.

Voľakedy bolo vinšovanie a polazovanie neoddeliteľnou súčasťou Vianoc. Pamätáte si nejaký vianočný vinš? Ja nieeeeeeeeeeeeeee. Keďže polazovať chodili chlapci, tak to ani nemusím vedieť.

Ale nejaký by ste si mohli vyhľadať a prečítať pre radosť. A ja vám takto online vinšujem pohodový deň.

13.12.

Deň Lucie, takže opäť trochu tradícií – na Luciu chodili „bosorky“ oblečené v bielych plachtách a so zamúčenou tvárou od domu k domu, husacím krídlom vymetali kúty domov, aby sa im vyhlo zlo a zlí duchovia. Tiež kreslili cesnakom krížiky na dvere. A keď ich stretnete, že vraj sa im netreba prihovárať.

No určite pošlite pozdrav Luciám okolo seba a tiež nachystajte vianočné pozdravy.

14.12.

Už máte nakúpené vianočné oblátky? Lebo trúbeľky (vianočné oblátky z jednoduchého nekysnutého cesta) sa začali piecť po Lucii.Piekli sa buď na fare alebo v škole a piekol ich dedinský pán učiteľ v železných kliešťach. Ak bol na dedine mlyn, múku na oblátky dával mlynár. Inak ju kupoval pán učiteľ. Ostatné ingrediencie ako vajíčka, mlieko a maslo priniesli matky školákov. Potom malí chlapci – žiaci roznášali trúbeľky po domoch.

Aká je tradícia u vás – okrúhle oblátky alebo trubičky? S medom a cesnakom alebo? Tu v Čeríne – aj s medom aj s cesnakom.

15.12.
Adventný čas_Vianočný stromček a zasnežená záhrada za oknom
Keď za oknami sneží…

S tradíciami sa akosi vrece roztrhlo. Tak schválne, akú tradíciu si pamätáte z detstva, ktorú už teraz nerobíte? Možno je dobrý čas, opäť ju zaradiť. Ako si spomínam, my sme spievali piesne pri vianočnom stromčeku. Ale potom mi ktosi povedal, že neviem spievať a už to nerobím, ba priam sa hanbím spievať.

Možno je najlepší čas vykašľať sa na to a poriadne si zanôtiť „Najkrajšie Vianoce, kryštály soli“….

16.12.

Možno už máte vymetené vianočné trhy krížom krážom a ochutnali ste všetky klasické i nové dobroty, čo ponúkajú stánky. Možno sa ešte len chystáte.

Urobte si čas a choďte sa len tak prejsť vašou ulicou či časťou mesta. Poobzerajte vianočné výzdoby, nakuknite do izieb iných ľudí, pozdravte nečakane okoloidúcich. Rozdajte kúsok tepla Vianoc i takto.

Možno objavíte i poriadny grizvoldovský domček a hneď budete mať veselšie na duši. Alebo teda choďte na tie Vianočné trhy – ešte stíhate.

17.12.

Tento víkend sa u nás zvykne zdobiť vianočný stromček.

Tradícia vianočných stromčekov pochádza z Nemecka a z Rakúska. Vianočné stromčeky (niekde nazývané aj jezulan, jezulej, jezulajko alebo kristindeľ) sa na začiatku vešali na strop alebo na hradu, a to vrcholcom hore alebo dole. Do domu ho priniesol otec alebo najstarší chlapec. Väčšinou sa zdobil v noci na Štedrý deň.

Na stromček sa vešali jablká, pozlátené orechy, svätojánsky chlieb, doma robené salónky z páleného cukru, medovníky, bohatší ľudia kupované kolekcie.

Náš vianočný stromček je akousi históriou a spomienkomapou a už dávno nepodlieha trendom a dlhému stajlovaniu, aby bol tip top podľa mojich predstáv. Nech je váš vianočný stromček tým najkrajším na svete.

18.12.

Dnes už budú horieť všetky sviece na adventnom venci, lebo 4. adventnú sviečku – Láska zapaľuje otec rodiny. Harmónia kruhu adventného venca nech naplní váš domov. Niekto má na adventnom venci 5 sviečok – 1 je v strede (biela) a symbolizuje Krista. Zapaľuje sa na Štedrý deň po západe slnka. Peknú 4.adventnú (zlatú) nedeľu

K večeru si napečte niečo tradičné – napr. vanilkové rožky. Viete, že vanilkové rožky majú svoj pôvod vo Viedni?

19.12.

Dnes vám posielam niekoľko podnetov, ako si spríjemniť začiatok vianočného týždňa: pošlite niekomu kúsok lásky, vyslovte niekomu kompliment, darujte niekomu niečo len tak (aj maličkosť), prekvapte niekoho niečím, odpustite niekomu niečo.

Lebo aj takéto veci robia náš svet krajším, radostnejším a plným hojnosti. A nielen v advente. Posielam vám lásku

20.12.

Dnešný deň začneme tak trochu komerčne, lebo vianočné reklamy patria k adventu modernej doby tiež. Tak schválne, ktorá vás vie chytiť tak poriadne za srdce či ktorá vám navodí pravú vianočnú atmosféru aj s poriadnym posolstvom Vianoc?

Tak si ju pustite a urobte si radosť. Buďte láskaví a majte odvahu pre…(doplňte si, čo chcete)

21.12.

Ako počítajú naši chalani – hlavne Matej – už o 3 dni sú tu Vianoce. Ešte treba čo to pracovne vyriešiť, doma nachystať a zabaliť darčeky.

Verím, že do vianočných darčekov zabalíte aj kúsok vášho srdca, lásky a pokoja, ktoré na Štedrý deň odovzdáte spolu s darčekom vašim blízkym a priateľom.

Nech máte dosť baliaceho papiera a radosti na rozdávanie.

Adventný čas_Vianoce budú o pár dní
Pár dní do Vianoc
22.12.

Dve dvojky a za nimi 12 – to už je 22.adventný deň. Ubehlo to ako voda. Dnes vám posielam ešte tieto tradície:

Na Štedrý deň sa ľudia mali vyhnúť škriepkam a mrzutostiam, lebo by ich sprevádzali celý rok.

Po zobudení nesmel človek stúpiť bosou nohou na zem, aby sa nedoráňal, čo by sa opakovalo počas celého roka. Bol to tiež prejav úcty k zemi.

Na Štedrý deň by nemala byť prvým návštevníkom žena. Preto k nám kedysi nosieval darčeky len krstný otec.

Pohodový deň a nech stihnete ešte čo to nachystať…ale ako mi povedal môj chlap – na Vianoce príde Ježiško, nie hygiena. A ja si myslím, že prídu vianočné zázraky.

23.12.

Ešte jeden deň a potom tu už budú Vianoce. Ako sa píše v rozprávke, zazvonil zvonec a…ale to je v rozprávke, lebo deň pred Vianocami znamená, že o malú chvíľu naše domovy zahrnie čaro Vianoc a my si ho budeme naplno vychutnávať. Tie dni nech patria vašim najbližším.

24.12.

Najkrajšie Vianoce vám všetkým a šťastný nový rok